Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“
е първата и най-авторитетна образователна институция у нас за обучение на специалисти със средно образование по строителство, архитектура, геодезия, ландшафтна архитектура и брокер на недвижими имоти.
Училището е създадено през 1909 г. като клон на първата мъжка гимназия в две поделения, инженерна и землеустройствена. През 1911 г. техническият клон става отделно „Държавно средно техническо училище“. От 2003 г. – Училище по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“.
Строителната гимназия има за цел да предоставя добро ниво на професионално образование, реализиране на европейски проекти и осъществяване на близки контакти и работа с фирми от строителния бранш.